Symbolika finále Hry o trůny

21. 05. 2019 12:56:04
Dobrý příběh je jako Rorschachův test. Každý v něm vidí to, co si nese v sobě. Sága Hra o trůny takovým dobrým příběhem je a zde je můj výklad toho, co jsem v poslední epizodě viděl já.

Vlastně nejsem fanouškem žánru fantasy, k příběhu z pera R.R. Martina jsem se dostal skrze přesvědčení, že jde sice o smyšlený, ale realistický příběh na historickém pozadí. A dost dlouho to tak skutečně bylo. Nadpřirozeno, nemrtví a draci se objevili až později. Ale protože převládaly politické intriky a s nimi spojené skvělé dialogy, přimhouřil jsem nad „zombíkama“ oko.

V průběhu celého seriálu se mezi fanoušky vyskytovaly úvahy o tom, zda příběh nějakým způsobem zrcadlí naši současnou společnost. Nejzajímavější úvahy, které jsem na toto téma četl byly ty, kde fanoušci jednotlivým národům sedmi království přiřazují existující národy našeho světa. Tak jedni Rusy ztotožňují se Starky, zatímco druzí s Lannistery a třetí s Divokými za zdí. Množství národů skýtá značné množství možných kombinací, přičemž každá z nich odráží politické preference vykladače.

Celý seriál se všemi sériemi je příliš rozsáhlý, přečetl a shlédl jsem během několika let a tak si toho spoustu ani nepamatuji. V čerstvé paměti mám vlastně jen právě ukončenou poslední zkrácenou sérii a zejména v jejím posledním díle jsem spatřil symboliku, která (jako ten Rorschachův test) zrcadlí můj způsob nazírání na svět. Zde je tedy můj úhel pohledu a potěší mě, pokud někdo přispěje výkladem vlastním.

Děj se odehrává na dvou kontinentech: Essos (východní) a Westeros (západní). Většina děje se odehrává na západním kontinentu – Západozemí. Někdo chápe Západozemí jako Velkou Británii a Východozemí jako kontinentální Evropu. Mě však Západozemí připomíná celou Evropu včetně Británie. Východozemí, se svými snědými, temperamentními národy, s pouštním pobřežím a se všemi těmi despociemi a otrokářstvím, mi připomíná Afriku.

Královna Daenerys Targaryen, jako představitelka starého vládnoucího rodu, privilegovaného a předurčeného k vládnutí už jen svojí schopností ovládat draky (analogie technologických znalostí), v mých očích reprezentuje staré civilizace-tvorné národy. Targ-Aryen. Světlá blondýna, jako představitelka Arijců, národa, který jakoby již neměl mnoho svých příslušníků a tak vede jiné národy. Pozitivní ve své touze i schopnosti posouvat lidskou společnost dopředu, osvobozovat, ... ale také negativní ve svém mesianismu, kdy chce onen "lepší svět" vnutit všem násilím, třeba i proti jejich vůli.

Zajímavou symboliku jsem viděl v národech Neposkvrněných a Dothraků. V obou případech jde o tmavá, bojovná a divoká etnika, která byla do Západozemí (Evropy) dovezena z Východozemí (Afriky), za původně bohulibým účelem, který se ovšem záhy změnil a tato plemena byla použita k potlačení původního obyvatelstva Západozemí. Neposkvrnění jako fanatičtí a disciplinovaní bojovníci, kteří neváhají zemřít. Dothraci jako plenící divoši se zálibou v zabíjení u nichž symboliku umocňuje i samotný tvar jejich zbraní ve tvaru půlměsíce.

Kdybych měl být ještě konkrétnější, Daenerys Targaryen mi v této analogii připomíná jakousi hlavu nebo spíše mediální tvář nadnárodní globální elity, toužící nastolit nový světový řád. Což je termín, který (jen lehce modifikovaný) Daenerys sama použila. Její rádce a pomahače, jako např. Tyriona Lannistera, Davosa Mořského, Varyse, nějaký čas i Jona Snowa a některé další, vnímám jako obelhané figury, jakousi obdobu našich evropských "dobrotrusů" z nichž jen malá část chápe čemu se propůjčili (Varys), když na svůj kontinent v zájmu "vyšších cílů" a "vyššího dobra", přivezli dravé dobyvatele a na trůn dosadili po absolutní moci bažící psychopatku.

Nadějné je, že plánovaná utopie nakonec nevznikla. Paměť Západozemí (Evropy) se vymazat nepodařilo ani nočnímu králi nemrtvých, ani Daenerys Targaryen. Králem Západozemí a všech jeho království se stal Brandon Stark, jež se díky své mystické cestě stal zosobněnou pamětí této západní civilizace, která tak zůstala zachována. Jestli se ovšem podařilo všechny Neposkvrněné a Dothraky z kontinentu vytlačit zpět na ten jejich, nebo zda se tam dosud potulují a jednají jako to co jsou, tedy nájezdníci, to jasné ze závěru série není.

Konečně vystoupení rodu Starků a jejich "Severní země" ze svazu "Sedmi království", může být paralelou hned dvou situací z našeho reálného světa. Zimohrad jako sídlo severní říše může být Moskva, nebo také Londýn. Rusko i Velká Británie jsou Evropské (Západozemské) země, které nejsou, nebo časem nebudou, členy Evropské Unie (Seven Kingdoms Union). Vzhled rusovlasé královny severu Sansy Stark by napovídal více na ty Rusy, což je představa pro mnohé nejspíš nepřijatelná.

A tak jsme zase na začátku – tedy u hádanky, který národ z Her o trůny reprezentuje který národ našeho světa. Co myslíte vy?

------------------------------------------------------

>> Zde byla moje koláž, ale už není... <<

Autor: Oto Jurnečka | úterý 21.5.2019 12:56 | karma článku: 21.10 | přečteno: 549x

Další články blogera

Oto Jurnečka

Bělochu, zaplať dvojité vstupné

Ideologie mají tu nepěknou vlastnost, že se po čase vždy zintenzivňují a stávají se extremismem a karikaturou sebe sama. Tak se stalo také ideologii, jejímž svatým dogmatem byla rovnost.

9.7.2019 v 21:40 | Karma článku: 43.70 | Přečteno: 2900 | Diskuse

Oto Jurnečka

Američtí demokraté žádají odškodnit za otroctví

Tak jak přibývá černých voličů, tak roste chuť politiků získat si jejich hlasy. Američtí demokraté tedy oprášili myšlenku reparací pro Afroamerické voliče, jako odškodnění za otroctví jejich předků.

10.4.2019 v 18:38 | Karma článku: 37.47 | Přečteno: 2048 | Diskuse

Oto Jurnečka

Kolika způsoby lze vysvětlit masakr na Novém Zélandě?

Na sociálních sítích převažují způsoby dva. První je více či méně skrývaná radost. Ten druhý událost vykládá jako důsledek možnosti projevovat nesouhlas s imigrací.

18.3.2019 v 12:24 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 5601 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lenka Hoffmannová

300 tisíc lidí na Letné, a furt nic

Každý den sedám k počítači s nadějí na zprávy přinášející alespoň nějaký posun vpřed, k lepšímu, ale furt nic. Den co den omílání Zemana, Babiše, Hamáčka co by kdyby se stane a vlastně se nestane.Jen řeči a řeči, a lidé furt nic.

15.7.2019 v 21:24 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 299 | Diskuse

Přemysl Čech

Ze zápisníku pacienta aneb Mám na sebe za těch pár korun nechat řvát?

Strávil jsem více jak dva týdny na neurologické klinice jedné velké nemocnice. Ne, nemíním tady zdržovat psaním o platech lékařů a zdravotnického personálu. Nejsem z profese. Ale budu se věnovat profesionalitě a chování personálu.

15.7.2019 v 20:46 | Karma článku: 16.68 | Přečteno: 450 | Diskuse

Martin Mařák

Tortura čínštinou v Africe

Další článek "Holly massa-Bob-Borys wajt fátr of Afryka nejšn" pro změnu popisuje možnost legalizace takřka milionu ilegálů v Británii, z toho zhruba pět set tisíc v Londýně.

15.7.2019 v 20:30 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 116 | Diskuse

Karel Trčálek

Vyberte největší (s)hit Karla Gotta!

A že je, věru, z čeho vybírat! Vždyť jací jsou národní umělci, takový je i celý národ! A pak, že jsou Němci, pro které je Karel Gott bohem, naší nepřátelé!

15.7.2019 v 18:51 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 397 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Kapitánka Sea-Watch 3 Racketeová se mi jeví jako neskutečně hloupá

Soudím samozřejmě pouze z výroků, které jsem se dočetl na našich webech o jejích prohlášeních poskytnutých bulváru. Připouštím tedy možnost, že se jedná o výroky překroucené, ale....

15.7.2019 v 18:41 | Karma článku: 35.33 | Přečteno: 728 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2808

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.
 


Na facebooku:

Nevolime proimigracni politiky

Najdete na iDNES.cz