Američtí demokraté žádají odškodnit za otroctví

10. 04. 2019 18:38:36
Tak jak přibývá černých voličů, tak roste chuť politiků získat si jejich hlasy. Američtí demokraté tedy oprášili myšlenku reparací pro Afroamerické voliče, jako odškodnění za otroctví jejich předků.

Ještě v roce 2016 odmítl tuto myšlenku sám Barack Obama i Hillary Clintonová. Bernie Sanders byl proti s rozumným argumentem, že by to bylo cosi, americkou společnost velmi dělícího.

Nyní je ale všechno jinak. Za březen 2019 hlásí ekonomové nárůst pracovních míst o 60 tisíc a protože mezi nově zaměstnanými je i mnoho Američanů s africkými kořeny, demokraté se obávají reálnosti znovuzvolení Donalda Trumpa v roce 2020.

A tak toto téma přední demokratičtí představitelé opět vytáhli na světlo Boží, jako tahák pro prezidentské volby 2020. Senátorka Kamala Harris, senátorka Elizabeth Warren zvaná Pocahontas, bývalý ministr bytové výstavby a rozvoje měst USA Julián Castro, senátor Cory Booker a nakonec také senátor Bernie Sanders, který sice stále odmítá náhrady jako reparace, ale je pro, poskytnout Afroamerické komunitě finanční prostředky, jako cílenou pomoc, jen pod jinou hlavičkou.

Jeden z demokratických kandidátů na presidenta, spirituální poradkyně a aktivistka, nejhorlivější zastánkyně reparací Marianne Williamson, žádá vyplacení od 100 do 500 miliard dolarů v rámci odškodnění.

A jaké je zdůvodnění tohoto kroku po 150 letech od zrušení otroctví? Je jím fakt, že černá komunita je cca 10x chudší než bílá komunita. A protože součástí mind-setu demokratů je víra, že všechny populace jsou si ve svých schopnostech rovny, musí to být způsobeno nestejnými právy. A poněvadž je velice obtížné v dnešní Americe najít nějaké právo, které by bylo Afroameričanům odepřeno, musí to být způsobeno traumatem, nebo jakousi deprivací z minulosti, která ještě po 150 letech ovlivňuje dnešní Afroameričany tak, že nedostudují, neudrží si zaměstnání a podobně.

William Darity z Duke University a Darrick Hamilton z Ohio State University se tímto problémem dlouhodobě zabývají a ve svých pracích definovali cíl jasně: "Ukončit rozdíl v rasovém bohatství". Jinak řečeno, mají se Afroameričanům vyplatit peníze tak, aby byli stejně bohatí jako jsou Euro-Američané, případně Asia-Američané.

Tito odborníci byli ve svých finančních odhadech ještě přísnější než paní Williamson a náklady vyčíslili na 6 až 14 bilionů dolarů (6$ - 14$ trillion).

Matthews poznamenává, že německý program odškodnění za Holocaust, který je nejbližší analogií programu reparací pro potomky zotročených lidí v USA, dal Izraeli od roku 2012 téměř 89 miliard dolarů, což je méně než polovina z více než 240 miliard dolarů, na které izraelská vláda vyčíslila ekonomické náklady, které židovský lid utrpěl holocaustem.

----------------

Zásadní otázka ve které nemají jasno ani propagátoři této myšlenky je, jaký by byl klíč pro vyplácení této náhrady. Příjemcem by měl být každý, kdo je schopen doložit alespoň jednoho předka, který byl ve spojených státech otrokem. Kdo by ale byl plátcem? Pokud by platby šly z rozpočtu, plátcem by byl každý daňový poplatník a to autoři myšlenky nechtějí. Chtějí, aby platil běloch. Viděl jsem debatu dvou Afroameričanů. Muž konservativní komentátor, odporoval nápadu s tím, že kdokoli, kdo by dnes musel platit se ničeho zlého nedopustil a rozhodně není zodpovědný za hříchy nějakého svého předka. Žena liberálka a zastánkyně plateb argumentovala tím, že dluhy po svých rodičích musí také potomci zaplatit.

Je to samozřejmě nesmyslný argument. Dluh po rodiči platí jen přímí potomci a jen za podmínky že přijímají dědictví (tedy i dluhy). Rozhodně neplatíte dluhy za nějakého pra-pra-strýce. A už vůbec za něj nejdete třeba do vězení, pokud se on vyhnul trestu. Ale jsou zde další problémy. Jak by to bylo například s míšenci, kterých je nakonec v USA mezi těmi co si říkají Afroameričané většina? Mezi jejich předky byli pravděpodobně jak pachatelé, tak oběti. Budou platit sami sobě? Nebo se budou dělat všem lidem testy DNA a podle množství evropské krve jim bude vyměřena výše poplatku? To by ovšem mohlo být mnoho Afroameričanů dost nepříjemně překvapeno, třeba jako tato slečna, co se tolik těšila že si testem DNA potvrdí své africké kořeny: https://www.youtube.com/.

----------------

Největších úspěchů dosáhla Afroamerická komunita v letech, kdy již měla všechny možnosti, ale ještě neměla žádné výhody. Snaha vyrovnávat staleté křivdy jsou nejen slepou uličkou, ale v tomto případě také (více či méně vědomou) snahou, udržet Afroameričany v podřízeném postavení na dávkách a libovůli svých donátorů. Mají odvolit demokraty, vzít peníze a mlčet. Ovšem, dokud se nevzdají své "mentality oběti", nikam se nehnou. S tímto přístupem by darované finanční prostředky velice rychle zmizely v černé díře patologického způsobu života a zůstaly by jen další generace, ospravedlňující si svůj neúspěch křivdami minulosti.

Nemyslím si že je nyní reálné zákon prosadit. Oni liberálové jsou schopni hodně šílených věcí, ale peníze jsou to, co je snad, alespoň v tomto případě, vrátí zpět do reality. Nicméně já jsem rád, že s takovými nápady přicházejí, protože se tak odkopávají a míra jejich šílenství začíná být zřejmá stále více lidem.

----------------

Autor: Oto Jurnečka | středa 10.4.2019 18:38 | karma článku: 37.47 | přečteno: 2048x

Další články blogera

Oto Jurnečka

Bělochu, zaplať dvojité vstupné

Ideologie mají tu nepěknou vlastnost, že se po čase vždy zintenzivňují a stávají se extremismem a karikaturou sebe sama. Tak se stalo také ideologii, jejímž svatým dogmatem byla rovnost.

9.7.2019 v 21:40 | Karma článku: 43.71 | Přečteno: 2902 | Diskuse

Oto Jurnečka

Symbolika finále Hry o trůny

Dobrý příběh je jako Rorschachův test. Každý v něm vidí to, co si nese v sobě. Sága Hra o trůny takovým dobrým příběhem je a zde je můj výklad toho, co jsem v poslední epizodě viděl já.

21.5.2019 v 12:56 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 549 | Diskuse

Oto Jurnečka

Kolika způsoby lze vysvětlit masakr na Novém Zélandě?

Na sociálních sítích převažují způsoby dva. První je více či méně skrývaná radost. Ten druhý událost vykládá jako důsledek možnosti projevovat nesouhlas s imigrací.

18.3.2019 v 12:24 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 5601 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lenka Hoffmannová

300 tisíc lidí na Letné, a furt nic

Každý den sedám k počítači s nadějí na zprávy přinášející alespoň nějaký posun vpřed, k lepšímu, ale furt nic. Den co den omílání Zemana, Babiše, Hamáčka co by kdyby se stane a vlastně se nestane.Jen řeči a řeči, a lidé furt nic.

15.7.2019 v 21:24 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 317 | Diskuse

Přemysl Čech

Ze zápisníku pacienta aneb Mám na sebe za těch pár korun nechat řvát?

Strávil jsem více jak dva týdny na neurologické klinice jedné velké nemocnice. Ne, nemíním tady zdržovat psaním o platech lékařů a zdravotnického personálu. Nejsem z profese. Ale budu se věnovat profesionalitě a chování personálu.

15.7.2019 v 20:46 | Karma článku: 16.96 | Přečteno: 476 | Diskuse

Martin Mařák

Tortura čínštinou v Africe

Další článek "Holly massa-Bob-Borys wajt fátr of Afryka nejšn" pro změnu popisuje možnost legalizace takřka milionu ilegálů v Británii, z toho zhruba pět set tisíc v Londýně.

15.7.2019 v 20:30 | Karma článku: 5.56 | Přečteno: 123 | Diskuse

Karel Trčálek

Vyberte největší (s)hit Karla Gotta!

A že je, věru, z čeho vybírat! Vždyť jací jsou národní umělci, takový je i celý národ! A pak, že jsou Němci, pro které je Karel Gott bohem, naší nepřátelé!

15.7.2019 v 18:51 | Karma článku: 18.60 | Přečteno: 404 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Kapitánka Sea-Watch 3 Racketeová se mi jeví jako neskutečně hloupá

Soudím samozřejmě pouze z výroků, které jsem se dočetl na našich webech o jejích prohlášeních poskytnutých bulváru. Připouštím tedy možnost, že se jedná o výroky překroucené, ale....

15.7.2019 v 18:41 | Karma článku: 35.43 | Přečteno: 747 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2808

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.
 


Na facebooku:

Nevolime proimigracni politiky

Najdete na iDNES.cz