Tajný rozhovor Tomáše Halíka a Petra Piťhy

27. 10. 2018 17:32:50
K rozhovoru došlo v roce 1978 v soukromé pracovně pátera Petra Piťhy, která byla tehdy odposlouchávána STB. Z této nahrávky vznikl následující přepis.

Petr Piťha: “Pojď dál Tomáši, pojď dál”.

Tomáš Halík ve dveřích: ”Dobrý den otče, chtěl jste abych přišel ...

Petr Piťha kyne rukou: ”Ano, ano, ale posaď se přece. Trochu vína?

Tomáš Halík: ”É, ano, děkuji.

Petr Piťha nalil víno do dvou pohárů usadil se, složil prsty do pyramidy a řekl: ”Při tvém svěcení jsi Tomáši složil určitou přísahu. Máš v plánu ji naplnit?

Tomáš Halík: ”Ovšem otče, jsem připraven na cokoli co je třeba učinit k větší slávě našeho pána.

Petr Piťha: ”Ale jak Tomáši? Asi víš že tady u nás, si jako ilegál nezafarářuješ. Ještě dlouho ne. Co chceš tedy dělat?

Tomáš Halík poposedl: ”Já nevím, snažím se, pořádáme bytové přednášky a duchovní cvičení, ... vidím se nejvíce jako pastýře. Myslím, že svým řečnickým uměním mohu získat mnoho duší.

Petr Piťha vstal od stolu, odhrnul záclonu a nepřítomně přitakal: ”Ano ano, to je jistě záslužné.” Potom se na Tomáše otočil a řekl: ”Já bych pro tvé nadání viděl ale jiné využití. Vyžadovalo by to od tebe ale jistou oběť.

Tomáš Halík vzrušeně: ”Ale já jsem připraven nést jakýkoli kříž, co máte na mysli otče?

Petr Piťha se pousmál: ”Vím že jsi horlivý, ale nespěchej. Jistě znáš Jidášovo evangelium.

Tomáš Halík udiveně: ”Chcete mluvit o apokryfech? Proč? Ano, jistě že znám.

Petr Piťha: ”Potom víš, že podle něj uzavřel náš pán Ježíš Kristus dohodu s Jidášem Iškariotským.

Tomáš Halík: ”Ano, vím, co má ale nekanonizovaný příběh společného s...

Petr Piťha zvýšil hlas: ”Nepřerušuj mě Tomáši. Ehm tedy. Ježíš požádal Jidáše, aby se dobrovolně stal symbolem zrady a podlosti a nejproklínanější osobou historie. A Jidáš souhlasil. Obětoval se. Bez této spolupráce můj milý Tomáši, by Ježíšův příběh nebyl celistvý. Bylo by to jen jedno z mnoha ukřižování provedených Římany.

Petr Piťha se podíval na Tomáš Halíka a aby předešel přerušení dodal: ”Ano ano, já vím že tak se to nestalo. Použil jsem tuto verzi příběhu jako ilustraci toho co mám na mysli. Věříš Tomáši, že bez Boží vůle nespadne ani list ze stromu?

Tomáš Halík stočil oči nahoru, jakoby do nitra lebky, jak činil vždy když přemýšlel: ”Mhmm, samozřejmě, ... Schopenhauerova teze o světě jako vůli a představě je podivuhodně výstižná, obzvláště uvažujeme-li o Boží vůli a předst..

Petr Piťha pobaveně: ”Áno, vím že to znáš, že rozumíš. Však právě proto se obracíme na tebe.

Tomáš Halík zaraženě: ”Obracíme?

Petr Piťha se opět posadil za stůl a uhladil ubrus: ”Ano. Nehovořím zde jen za sebe. Jak víš i církev svatá má svoje tajemství. A již dva tisíce let musí bojovat o svoji existenci.” Petr Piťha se odmlčel a po chvilce pokračoval: ”Tedy, ať už Jidáš Iškariotský plnil Ježíšovy pokyny nebo to byl arcizlosyn v každém případě spolupracoval na Božím plánu. Zlo muselo být vpuštěno do světa, aby dobro mohlo triumfovat.

Tomáš Halík: ”Hmmhm.

Petr Piťha: ”My jako služebníci Boží se neustále snažíme zjistit pravou Boží vůli a naplnit ji k jeho větší slávě a naší spáse. Žijeme ve složité době, ale zdaleka ne tak složité, jako bude doba příští. Věř mi Tomáši, jestli naše matka církev něco umí, pak číst dějiny. Máme staletí zkušeností. A nyní se domníváme, že opět přišla chvíle, kdy je třeba užít hadí lstivosti, abychom naši víru zachránili pro ty co přijdou po nás.

Tomáš Halík pokyvujíc: ”Ano otče, já rozumím. Lidé jsou příliš hloupí, než aby bylo možné jim předložit věci tak jak jsou. Bez lsti se to někdy neobejde. Samozřejmě že cílem musí být větší dobro. Účel světí prostředky jak víme a ..

Petr Piťha: ”Ano, ano, vidím že jsme tě vybrali dobře pro tento úkol.

Tomáš Halík: ”Ale jaký..?..

Petr Piťha káravě: ”Jsi netrpělivý. Budiž. Chceme aby ses tak jako Jidáš Iškariotský stal nepřítelem lidu. Víš že jsem tě vždy káral za tvé sklony k pýše a aroganci..

Tomáš Halík: ”A já to vždy přijímal a snažil jsem se...

Petr Piťha: ”Vím. Nuž, pojďme si osedlat toho ďábelského oře který tě pohání. Nebojuj s ním více. Dej mu prostor. Staneš se symbolem té tváře církve, kterou se nám budou snažit vnutit ti co nás chtějí ochromit. Staneš se tím, kdo káže vodu a pije víno. Staneš se tím, jehož tón řeči bude medový, slova však budou skrývat jed. Naši nepřátelé tě budou milovat a oslavovat, národ tě však brzy zatratí. Budeš viditelnou karikaturou toho, co by se z nás mohlo stát, pokud bychom na to neposvítili jasným světlem pravdy. Dokážeš to?

Tomáš Halík je zticha. Po chvíli začne pokyvovat hlavou a jakoby pro sebe řekne: ”Dokážu.

Petr Piťha vstává, obchází stůl: ”Nuže jdi v pokoji. Pracuj pomalu a pamatuj, že od nynějška se k tobě všichni budou chovat tak, jakoby toto vše byla pravda. Musí to tak být. Musí se to stát pravdou.” Petr Piťha bere Halíka za ramena a zvedá ho ze židle: “Pracovat musíš začít již dnes. Musíme jednat, plánovat a myslet v dlouhodobém měřítku. Dekád, ba ještě delším. Tak jako naši nepřátelé.

Tomáš Halík: ”Chápu”. Obejme pátera Piťhu a odchází. Ve dveřích se ještě otočí: “A nebojte se otče, už teď mám pár nápadů jak se dostat na výsluní. Církev se otřese v základech, ale vyjde z toho silnější.

Dveře se zavřely. Páter Petr Piťha jde zpět ke svému místu, pomalu si sedne a s úlevou vydechne. Chvíli jen tak sedí, nepřítomně se dívá před sebe a pro sebe si zamumlá: "Tak záporáka bychom měli." Potom se do jeho očí vrátí život a on natáhne ruku po svém diáři. Otevře ho a nalistuje čtvrtou stranu, písmeno “D“. ”Tady to máme, Dominik Duka”. Zvedne telefon.

---------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------

Příběh je fikce

---------------------------------------------------------------------------------------------

Autor: Oto Jurnečka | sobota 27.10.2018 17:32 | karma článku: 28.87 | přečteno: 1583x

Další články blogera

Oto Jurnečka

Bělochu, zaplať dvojité vstupné

Ideologie mají tu nepěknou vlastnost, že se po čase vždy zintenzivňují a stávají se extremismem a karikaturou sebe sama. Tak se stalo také ideologii, jejímž svatým dogmatem byla rovnost.

9.7.2019 v 21:40 | Karma článku: 43.70 | Přečteno: 2900 | Diskuse

Oto Jurnečka

Symbolika finále Hry o trůny

Dobrý příběh je jako Rorschachův test. Každý v něm vidí to, co si nese v sobě. Sága Hra o trůny takovým dobrým příběhem je a zde je můj výklad toho, co jsem v poslední epizodě viděl já.

21.5.2019 v 12:56 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 549 | Diskuse

Oto Jurnečka

Američtí demokraté žádají odškodnit za otroctví

Tak jak přibývá černých voličů, tak roste chuť politiků získat si jejich hlasy. Američtí demokraté tedy oprášili myšlenku reparací pro Afroamerické voliče, jako odškodnění za otroctví jejich předků.

10.4.2019 v 18:38 | Karma článku: 37.47 | Přečteno: 2048 | Diskuse

Oto Jurnečka

Kolika způsoby lze vysvětlit masakr na Novém Zélandě?

Na sociálních sítích převažují způsoby dva. První je více či méně skrývaná radost. Ten druhý událost vykládá jako důsledek možnosti projevovat nesouhlas s imigrací.

18.3.2019 v 12:24 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 5601 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lenka Hoffmannová

300 tisíc lidí na Letné, a furt nic

Každý den sedám k počítači s nadějí na zprávy přinášející alespoň nějaký posun vpřed, k lepšímu, ale furt nic. Den co den omílání Zemana, Babiše, Hamáčka co by kdyby se stane a vlastně se nestane.Jen řeči a řeči, a lidé furt nic.

15.7.2019 v 21:24 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 299 | Diskuse

Přemysl Čech

Ze zápisníku pacienta aneb Mám na sebe za těch pár korun nechat řvát?

Strávil jsem více jak dva týdny na neurologické klinice jedné velké nemocnice. Ne, nemíním tady zdržovat psaním o platech lékařů a zdravotnického personálu. Nejsem z profese. Ale budu se věnovat profesionalitě a chování personálu.

15.7.2019 v 20:46 | Karma článku: 16.68 | Přečteno: 450 | Diskuse

Martin Mařák

Tortura čínštinou v Africe

Další článek "Holly massa-Bob-Borys wajt fátr of Afryka nejšn" pro změnu popisuje možnost legalizace takřka milionu ilegálů v Británii, z toho zhruba pět set tisíc v Londýně.

15.7.2019 v 20:30 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 116 | Diskuse

Karel Trčálek

Vyberte největší (s)hit Karla Gotta!

A že je, věru, z čeho vybírat! Vždyť jací jsou národní umělci, takový je i celý národ! A pak, že jsou Němci, pro které je Karel Gott bohem, naší nepřátelé!

15.7.2019 v 18:51 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 397 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Kapitánka Sea-Watch 3 Racketeová se mi jeví jako neskutečně hloupá

Soudím samozřejmě pouze z výroků, které jsem se dočetl na našich webech o jejích prohlášeních poskytnutých bulváru. Připouštím tedy možnost, že se jedná o výroky překroucené, ale....

15.7.2019 v 18:41 | Karma článku: 35.33 | Přečteno: 728 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2808

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.
 


Na facebooku:

Nevolime proimigracni politiky

Najdete na iDNES.cz