Asad, vlastně Rúhání musí jít!

29. 07. 2018 22:02:34
Podezírám světové vůdce z toho, že jsou to roboti s poněkud chudou slovní zásobou. Opakovaně používající stále stejná hesla a slovní spojení.

Fanatický režim ajatolláhů. Íránská agrese, terorismus a extremismus. Rúhání must go!

Spojené státy se přihlásily ke snaze ovlivnit politickou situaci v Iránu, změnit tamější režim a přepsat mapu středního východu. A vzápětí Spojené státy oznámily záměr, vytvořit arabskou obdobu NATO, namířené primárně proti Iránu.

Doník sice po zvolení sliboval, že Spojené státy pod jeho vedením přestanou s barevnými revolucemi a svrhávání režimů, ale zdá se že i on musí dostát svým závazkům.

Člověk by řekl, že celá metoda odstřelu nepohodlných států, je již tak dokonale zdiskreditovaná, že se nedá více použít. Chyba lávky. Opět jsme svědky vytváření informačního pole před destabilizací státu, tak jako mnohokrát předtím:

Démonizace vedení státu. Jsou to: kriminálníci, fanatici, šílenci, váleční zločinci, případně jsou u moci nelegitimně.

Démonizace státu samotného. Neustálé opakování že se jedná o stát agresivní a musí být zastaven. Obviňování bez důkazů.

Na emoce mířící nálepky: “Osa zla”, a podobně.

Výběr “demokratické” opozice a její podpora. Vytváření iluze, že ona je pravým reprezentantem lidu. V případě Iránu jsou to Lidoví mudžáhidové se sídlem ve Francii, kteří byli do nedávna na seznamu teroristických organizací. A také iránští Kurdové (kterým se tedy opravdu divím, pokud ještě jakýmkoli slibům Američanů uvěří).

-----------------

Samozřejmě že hlídací psi demokracie jen papouškují oficiální narativ o zlotřilém režimu a opět nekladou logické otázky. Jako například v čem je Iránský režim šílenější a fanatičtější než režimy v Saudské Arábii, Spojených arabských emirátech, nebo Kataru. Případně která území ten agresivní Irán již obsadil.

Někdo namítne, že je zapojen do války v Sýrii. Ano, stejně jako všichni ostatní. Jen na rozdíl od USA, Turecka, nebo Saudů, je tam na pozvání legitimní vlády a jí také pomáhá. A na rozdíl od Turků v Idlíbu tam není na věčné časy.

Někdo namítne že jsou zapojeni do konfliktu v Jemenu. Ano, stejně jako Saudská Arábie. Která tam podporuje sunity, zatímco Irán šíity. Naprosto běžný multi-kulturní konflikt, který se vyskytne všude tam, kde se ocitne na jednom území vícero náboženství nebo etnik.

-----------------

Proč si Spojené státy ze dvou muslimských hegemonů vybraly za spojence zrovna sunitskou Saudskou Arábii? Vždyť Irán je západu civilizačně mnohem blíž. Samotní Iránci (Peršané) jsou navzdory teokracii relativně nábožensky vlažní. A šíitský islám je se svojí spiritualitou například Křesťanství mnohem bližší, než islám sunitský, který žádnou spiritualitu nemá a se svojí sadou přísných pravidel každodenního života, je více totalitní ideologií než náboženstvím.

Jediné vysvětlení které mě momentálně napadá je, že Spojené státy plní vůli Izraele. Proč si za spojence vybrali Saudy Izraelci samotní, si pak vysvětluji tím, že Iránce považují za příliš silné a inteligentní, zatímco o Saudech a Arabech obecně se domnívají, že je, až přijde čas, lehce zmáknou.

Ale kdo ví, možná snují nějaké sofistikovanější plány, které jsou daleko za hranicí mojí představivosti. (na druhé straně, čím složitější plán, tím větší šance že nevyjde). Každopádně jsem si jist, že pouhá podpora Hizballáhu Iránem za tím nebude. S tím by si Izraelci jistě poradili, aniž by vytvářeli vojenský blok arabských států, který by jim časem mohl být docela nepříjemný.

-----------------

A jak to všechno dopadne? Dělali jsme co jsme mohli, dopadlo to jako vždycky.

Sadám měl jít a také je pryč. A spolu s ním asi milion a půl Iráčanů. Asad měl taky jít. Je tam sice pořád, ale pár set tisíc Syřanů je pryč. A Rúhání a jeho ajatolláhové? Nevím. Možná se podaří je svrhnout. Možná se podaří dokonce dosadit ony Lidové mudžahedíny se sídlem ve Francii. Vždyť i Ajatolláh Chomejní měl kdysi své sídlo ve Francii.

Ale spíš ne. Američané nevyhráli v Afghánistánu, nevyhráli v Iráku a nevyhráli v Sýrii. Jak by mohli vyhrát v Iránu? Navíc Irán by s největší pravděpodobností podrželo nejen Rusko, ale také Čína, která tam má již své zájmy a potřebuje "klid na práci". Takže bez šance. Ovšem rozvrátit střední východ ještě víc než už je, to by dokázat mohli. To jim naopak šlo vždy dobře.

-----------------

Možná je ale i další varianta a kéž by byla pravdivá. V jednání Trumpa si lze všimnout určitého vzoru. Začne velmi ostrými slovy, začne vyhrožovat, ukončuje smlouvy a zahajuje obchodní války. Potom otočí o 180 stupňů a učiní svoji nabídku. Prostě nejdřív soupeře pořádně vystraší, vytvoří si výhodnou vyjednávací pozici a potom na jejím základě vyjedná výhodnou dohodu.

Pokud by to tak bylo i v tomto případě a jeho záměry na vytvoření arabského NATO je jen kartou v takové hře, potom by měla následovat nějaká nabídka. Kéž by. Mám však obavu že na Peršany je to příliš průhledné a že na hru nepřistoupí. Což by nás mohlo přivést zpět ke scénáři číslo jedna.

-----------------

Fandím Trumpovi v mnohém co dělá, stejně jako fandím státu Izrael. Přál bych si však, aby se obě země spřáhly raději s Iránem a zatlačily na Saudy, než obráceně. Úplně nejlepší by ale asi pro svět bylo, kdyby Spojené státy už nedělaly raději vůbec nic.

-----------------

(zdroj obrázků: Bible online)

Autor: Oto Jurnečka | neděle 29.7.2018 22:02 | karma článku: 33.39 | přečteno: 1084x

Další články blogera

Oto Jurnečka

Zahradil: Gottovo zbožštění jako generální pardon normalizaci

Ze všech těch, pokoušejících se vysvětlit fenomén Gott, se k pravdě podle mého názoru nejvíce přiblížil europoslanec Jan Zahradil v polemice s ideologem Pavlem Šafrem.

9.10.2019 v 11:26 | Karma článku: 45.39 | Přečteno: 8241 | Diskuse

Oto Jurnečka

Morana - nová kniha Petra Bakaláře o eutanazii

Nová kniha kontroverzního autora Petra Bakaláře s titulem Morana, má neškodný podtitul: "Příručka pro trpící". Že jde ve skutečnosti o poměrně revoluční počin na poli diskuzí o eutanazii, napoví až poznámka na obálce pod čarou.

15.8.2019 v 21:20 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 349 | Diskuse

Oto Jurnečka

Fialovi plán vyjít může, ale

Hodně se mluví o plánu Petra Fialy, vytvořit předvolební blok demokratických, liberálně-konzervativních stran s cílem konečně porazit Babiše a jeho hnutí. Většina se Fialovu plánu posmívá, já si ale myslím, že má šanci uspět.

24.7.2019 v 13:12 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 5298 | Diskuse

Oto Jurnečka

Miss Michigan zbavena titulu za ideo-zločin

Modelka čínského původu Kathy Zhu se dopustila se hned tří ideo-zločinů, ačkoli oficiálním zdůvodněním odebrání titulu královny krásy byly jen dva z nich.

20.7.2019 v 22:10 | Karma článku: 48.26 | Přečteno: 12305 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Gayer

Čuňata!

V tomto úterním blogu autor upozorňuje na závažné problémy s čistotou měst, které se dokonce prohlubují se zvyšující se životní úrovní...

15.10.2019 v 9:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Hurka

Turci ala Hitler…vivat Západ…

To, že v Sýrii se historie zopakuje v nám dobře zažité a prožité Mnichovské dohodě, čekal málokdo...ovšem USA a celá EU názorně ukázaly, jak s úsměvem obětovat Bratra dýkou do zad...i dnes...

15.10.2019 v 6:06 | Karma článku: 25.77 | Přečteno: 530 |

Pavel Chalupský

Seděl jsem sám v přeplněném kupé.

size="16pt"S velkou pravděpodobností se vám tahla věta zdá býti povědomá. Ano, Dovolil jsem si ji vypůjčit z jedné povídky Šimka a Grossmanna, neb jsem si tak při mé cestě vlakem připadal. Proč?

15.10.2019 v 6:05 | Karma článku: 19.88 | Přečteno: 615 | Diskuse

Hana Dneboská

Na cestě

Možná vás bude zajímat, co mě přimělo vstoupit do tohoto společenského prostoru? Odpověď najdete v závěru mého článku. Sem patří zmínka, že jsem se rozhodla zčistajasna, aniž bych o tom někdy přemýšlela.

14.10.2019 v 23:01 | Karma článku: 6.29 | Přečteno: 145 |

Marek Trizuljak

Před Gottem jsme si všichni rovni (zamyšlení o úctě a neúctě, o posledních věcech člověka)

Abych předešel nedorozumění: Rovni jsme si před Bohem. Na jeho místo žádná populární osobnost nepatří a žádný člověk nemá být objektem přehnaného kultu. Nazí jsme přišli na svět a nic si z něj neodneseme.

14.10.2019 v 19:22 | Karma článku: 25.29 | Přečteno: 872 | Diskuse
Počet článků 113 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2972

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.
 


Na facebooku:

Nevolime proimigracni politiky

Najdete na iDNES.cz