Asad, vlastně Rúhání musí jít!

29. 07. 2018 22:02:34
Podezírám světové vůdce z toho, že jsou to roboti s poněkud chudou slovní zásobou. Opakovaně používající stále stejná hesla a slovní spojení.

Fanatický režim ajatolláhů. Íránská agrese, terorismus a extremismus. Rúhání must go!

Spojené státy se přihlásily ke snaze ovlivnit politickou situaci v Iránu, změnit tamější režim a přepsat mapu středního východu. A vzápětí Spojené státy oznámily záměr, vytvořit arabskou obdobu NATO, namířené primárně proti Iránu.

Doník sice po zvolení sliboval, že Spojené státy pod jeho vedením přestanou s barevnými revolucemi a svrhávání režimů, ale zdá se že i on musí dostát svým závazkům.

Člověk by řekl, že celá metoda odstřelu nepohodlných států, je již tak dokonale zdiskreditovaná, že se nedá více použít. Chyba lávky. Opět jsme svědky vytváření informačního pole před destabilizací státu, tak jako mnohokrát předtím:

Démonizace vedení státu. Jsou to: kriminálníci, fanatici, šílenci, váleční zločinci, případně jsou u moci nelegitimně.

Démonizace státu samotného. Neustálé opakování že se jedná o stát agresivní a musí být zastaven. Obviňování bez důkazů.

Na emoce mířící nálepky: “Osa zla”, a podobně.

Výběr “demokratické” opozice a její podpora. Vytváření iluze, že ona je pravým reprezentantem lidu. V případě Iránu jsou to Lidoví mudžáhidové se sídlem ve Francii, kteří byli do nedávna na seznamu teroristických organizací. A také iránští Kurdové (kterým se tedy opravdu divím, pokud ještě jakýmkoli slibům Američanů uvěří).

-----------------

Samozřejmě že hlídací psi demokracie jen papouškují oficiální narativ o zlotřilém režimu a opět nekladou logické otázky. Jako například v čem je Iránský režim šílenější a fanatičtější než režimy v Saudské Arábii, Spojených arabských emirátech, nebo Kataru. Případně která území ten agresivní Irán již obsadil.

Někdo namítne, že je zapojen do války v Sýrii. Ano, stejně jako všichni ostatní. Jen na rozdíl od USA, Turecka, nebo Saudů, je tam na pozvání legitimní vlády a jí také pomáhá. A na rozdíl od Turků v Idlíbu tam není na věčné časy.

Někdo namítne že jsou zapojeni do konfliktu v Jemenu. Ano, stejně jako Saudská Arábie. Která tam podporuje sunity, zatímco Irán šíity. Naprosto běžný multi-kulturní konflikt, který se vyskytne všude tam, kde se ocitne na jednom území vícero náboženství nebo etnik.

-----------------

Proč si Spojené státy ze dvou muslimských hegemonů vybraly za spojence zrovna sunitskou Saudskou Arábii? Vždyť Irán je západu civilizačně mnohem blíž. Samotní Iránci (Peršané) jsou navzdory teokracii relativně nábožensky vlažní. A šíitský islám je se svojí spiritualitou například Křesťanství mnohem bližší, než islám sunitský, který žádnou spiritualitu nemá a se svojí sadou přísných pravidel každodenního života, je více totalitní ideologií než náboženstvím.

Jediné vysvětlení které mě momentálně napadá je, že Spojené státy plní vůli Izraele. Proč si za spojence vybrali Saudy Izraelci samotní, si pak vysvětluji tím, že Iránce považují za příliš silné a inteligentní, zatímco o Saudech a Arabech obecně se domnívají, že je, až přijde čas, lehce zmáknou.

Ale kdo ví, možná snují nějaké sofistikovanější plány, které jsou daleko za hranicí mojí představivosti. (na druhé straně, čím složitější plán, tím větší šance že nevyjde). Každopádně jsem si jist, že pouhá podpora Hizballáhu Iránem za tím nebude. S tím by si Izraelci jistě poradili, aniž by vytvářeli vojenský blok arabských států, který by jim časem mohl být docela nepříjemný.

-----------------

A jak to všechno dopadne? Dělali jsme co jsme mohli, dopadlo to jako vždycky.

Sadám měl jít a také je pryč. A spolu s ním asi milion a půl Iráčanů. Asad měl taky jít. Je tam sice pořád, ale pár set tisíc Syřanů je pryč. A Rúhání a jeho ajatolláhové? Nevím. Možná se podaří je svrhnout. Možná se podaří dokonce dosadit ony Lidové mudžahedíny se sídlem ve Francii. Vždyť i Ajatolláh Chomejní měl kdysi své sídlo ve Francii.

Ale spíš ne. Američané nevyhráli v Afghánistánu, nevyhráli v Iráku a nevyhráli v Sýrii. Jak by mohli vyhrát v Iránu? Navíc Irán by s největší pravděpodobností podrželo nejen Rusko, ale také Čína, která tam má již své zájmy a potřebuje "klid na práci". Takže bez šance. Ovšem rozvrátit střední východ ještě víc než už je, to by dokázat mohli. To jim naopak šlo vždy dobře.

-----------------

Možná je ale i další varianta a kéž by byla pravdivá. V jednání Trumpa si lze všimnout určitého vzoru. Začne velmi ostrými slovy, začne vyhrožovat, ukončuje smlouvy a zahajuje obchodní války. Potom otočí o 180 stupňů a učiní svoji nabídku. Prostě nejdřív soupeře pořádně vystraší, vytvoří si výhodnou vyjednávací pozici a potom na jejím základě vyjedná výhodnou dohodu.

Pokud by to tak bylo i v tomto případě a jeho záměry na vytvoření arabského NATO je jen kartou v takové hře, potom by měla následovat nějaká nabídka. Kéž by. Mám však obavu že na Peršany je to příliš průhledné a že na hru nepřistoupí. Což by nás mohlo přivést zpět ke scénáři číslo jedna.

-----------------

Fandím Trumpovi v mnohém co dělá, stejně jako fandím státu Izrael. Přál bych si však, aby se obě země spřáhly raději s Iránem a zatlačily na Saudy, než obráceně. Úplně nejlepší by ale asi pro svět bylo, kdyby Spojené státy už nedělaly raději vůbec nic.

-----------------

(zdroj obrázků: Bible online)

Autor: Oto Jurnečka | neděle 29.7.2018 22:02 | karma článku: 33.33 | přečteno: 1074x

Další články blogera

Oto Jurnečka

Symbolika finále Hry o trůny

Dobrý příběh je jako Rorschachův test. Každý v něm vidí to, co si nese v sobě. Sága Hra o trůny takovým dobrým příběhem je a zde je můj výklad toho, co jsem v poslední epizodě viděl já.

21.5.2019 v 12:56 | Karma článku: 18.26 | Přečteno: 442 | Diskuse

Oto Jurnečka

Američtí demokraté žádají odškodnit za otroctví

Tak jak přibývá černých voličů, tak roste chuť politiků získat si jejich hlasy. Američtí demokraté tedy oprášili myšlenku reparací pro Afroamerické voliče, jako odškodnění za otroctví jejich předků.

10.4.2019 v 18:38 | Karma článku: 37.01 | Přečteno: 1992 | Diskuse

Oto Jurnečka

Kolika způsoby lze vysvětlit masakr na Novém Zélandě?

Na sociálních sítích převažují způsoby dva. První je více či méně skrývaná radost. Ten druhý událost vykládá jako důsledek možnosti projevovat nesouhlas s imigrací.

18.3.2019 v 12:24 | Karma článku: 42.65 | Přečteno: 5551 | Diskuse

Oto Jurnečka

Chyba v matrixu, aneb errory na pokrokářské scéně

Mysl má úžasnou schopnost vytěsňovat konflikty. Ty se však neodbytně derou zpět do vědomí a vytěsnit se nechtějí nechat. A přesně to můžeme nyní pozorovat na progresivistické scéně a v kolektivní mysli jejich představitů.

10.3.2019 v 20:28 | Karma článku: 33.16 | Přečteno: 742 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Maine - další stát s "důstojnou smrtí"

Další americký stát podpisem guvernéra posvětil zákon "o důstojném umírání" (v pořadí asi osmý). Zrekapitulujme, co by nemělo chybět v našem zákoně, pokud ho přijme i náš parlament.

16.6.2019 v 21:05 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 195 | Diskuse

Pavel Jeřábek

Jak poznáte trolla

Znáte je všichni. Vždycky se jeden nebo dva musejí objevit. A přes mnohá varování a odstrašující případy do jejich tenat občas nějaký ubožák stejně upadne. Ostatně z diskuzí pod zdejšími blogy by se dala psát seminární práce.

16.6.2019 v 17:46 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 629 | Diskuse

Miroslav Nigrin

Gratulanti Čaputové

V podstatě ještě nedosedla na prezidentský stolec a už jsou tady pokrytečtí gratulanti. Proč pokrytečtí, protože vyzdvihují její dozajista splněnou představu spojení společnosti,

16.6.2019 v 16:06 | Karma článku: 37.12 | Přečteno: 1204 | Diskuse

Petr Altman

Proč už nekupuji škodovky...

Škodovky se mi líbí a považuji je za povedená a kvalitní auta. Přesto jsem se před lety dobrovolně těchto aut vzdal a zahájil tak s mladoboleslavským gigantem svůj soukromý a značně nerovný boj :-)

16.6.2019 v 13:53 | Karma článku: 42.18 | Přečteno: 9388 | Diskuse

Karel Ábelovský

Proč se dnes říká, že doba je postfaktická?

Nejspíš proto, že fakta už nehrají tu zásadní roli, důležitější zdá se je, kdo co říká, než jen to, co nám říká; společnost je rozdělena, to snad vidí a uznají všichni. Proč zde někteří i nadále toto rozdělení prohlubují?

16.6.2019 v 12:11 | Karma článku: 8.51 | Přečteno: 285 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2801

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.
 


Na facebooku:

Nevolime proimigracni politiky

Najdete na iDNES.cz