Neděle 24. ledna 2021, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. ledna 2021 Milena

Asad, vlastně Rúhání musí jít!

29. 07. 2018 22:02:34
Podezírám světové vůdce z toho, že jsou to roboti s poněkud chudou slovní zásobou. Opakovaně používající stále stejná hesla a slovní spojení.

Fanatický režim ajatolláhů. Íránská agrese, terorismus a extremismus. Rúhání must go!

Spojené státy se přihlásily ke snaze ovlivnit politickou situaci v Iránu, změnit tamější režim a přepsat mapu středního východu. A vzápětí Spojené státy oznámily záměr, vytvořit arabskou obdobu NATO, namířené primárně proti Iránu.

Doník sice po zvolení sliboval, že Spojené státy pod jeho vedením přestanou s barevnými revolucemi a svrhávání režimů, ale zdá se že i on musí dostát svým závazkům.

Člověk by řekl, že celá metoda odstřelu nepohodlných států, je již tak dokonale zdiskreditovaná, že se nedá více použít. Chyba lávky. Opět jsme svědky vytváření informačního pole před destabilizací státu, tak jako mnohokrát předtím:

Démonizace vedení státu. Jsou to: kriminálníci, fanatici, šílenci, váleční zločinci, případně jsou u moci nelegitimně.

Démonizace státu samotného. Neustálé opakování že se jedná o stát agresivní a musí být zastaven. Obviňování bez důkazů.

Na emoce mířící nálepky: “Osa zla”, a podobně.

Výběr “demokratické” opozice a její podpora. Vytváření iluze, že ona je pravým reprezentantem lidu. V případě Iránu jsou to Lidoví mudžáhidové se sídlem ve Francii, kteří byli do nedávna na seznamu teroristických organizací. A také iránští Kurdové (kterým se tedy opravdu divím, pokud ještě jakýmkoli slibům Američanů uvěří).

-----------------

Samozřejmě že hlídací psi demokracie jen papouškují oficiální narativ o zlotřilém režimu a opět nekladou logické otázky. Jako například v čem je Iránský režim šílenější a fanatičtější než režimy v Saudské Arábii, Spojených arabských emirátech, nebo Kataru. Případně která území ten agresivní Irán již obsadil.

Někdo namítne, že je zapojen do války v Sýrii. Ano, stejně jako všichni ostatní. Jen na rozdíl od USA, Turecka, nebo Saudů, je tam na pozvání legitimní vlády a jí také pomáhá. A na rozdíl od Turků v Idlíbu tam není na věčné časy.

Někdo namítne že jsou zapojeni do konfliktu v Jemenu. Ano, stejně jako Saudská Arábie. Která tam podporuje sunity, zatímco Irán šíity. Naprosto běžný multi-kulturní konflikt, který se vyskytne všude tam, kde se ocitne na jednom území vícero náboženství nebo etnik.

-----------------

Proč si Spojené státy ze dvou muslimských hegemonů vybraly za spojence zrovna sunitskou Saudskou Arábii? Vždyť Irán je západu civilizačně mnohem blíž. Samotní Iránci (Peršané) jsou navzdory teokracii relativně nábožensky vlažní. A šíitský islám je se svojí spiritualitou například Křesťanství mnohem bližší, než islám sunitský, který žádnou spiritualitu nemá a se svojí sadou přísných pravidel každodenního života, je více totalitní ideologií než náboženstvím.

Jediné vysvětlení které mě momentálně napadá je, že Spojené státy plní vůli Izraele. Proč si za spojence vybrali Saudy Izraelci samotní, si pak vysvětluji tím, že Iránce považují za příliš silné a inteligentní, zatímco o Saudech a Arabech obecně se domnívají, že je, až přijde čas, lehce zmáknou.

Ale kdo ví, možná snují nějaké sofistikovanější plány, které jsou daleko za hranicí mojí představivosti. (na druhé straně, čím složitější plán, tím větší šance že nevyjde). Každopádně jsem si jist, že pouhá podpora Hizballáhu Iránem za tím nebude. S tím by si Izraelci jistě poradili, aniž by vytvářeli vojenský blok arabských států, který by jim časem mohl být docela nepříjemný.

-----------------

A jak to všechno dopadne? Dělali jsme co jsme mohli, dopadlo to jako vždycky.

Sadám měl jít a také je pryč. A spolu s ním asi milion a půl Iráčanů. Asad měl taky jít. Je tam sice pořád, ale pár set tisíc Syřanů je pryč. A Rúhání a jeho ajatolláhové? Nevím. Možná se podaří je svrhnout. Možná se podaří dokonce dosadit ony Lidové mudžahedíny se sídlem ve Francii. Vždyť i Ajatolláh Chomejní měl kdysi své sídlo ve Francii.

Ale spíš ne. Američané nevyhráli v Afghánistánu, nevyhráli v Iráku a nevyhráli v Sýrii. Jak by mohli vyhrát v Iránu? Navíc Irán by s největší pravděpodobností podrželo nejen Rusko, ale také Čína, která tam má již své zájmy a potřebuje "klid na práci". Takže bez šance. Ovšem rozvrátit střední východ ještě víc než už je, to by dokázat mohli. To jim naopak šlo vždy dobře.

-----------------

Možná je ale i další varianta a kéž by byla pravdivá. V jednání Trumpa si lze všimnout určitého vzoru. Začne velmi ostrými slovy, začne vyhrožovat, ukončuje smlouvy a zahajuje obchodní války. Potom otočí o 180 stupňů a učiní svoji nabídku. Prostě nejdřív soupeře pořádně vystraší, vytvoří si výhodnou vyjednávací pozici a potom na jejím základě vyjedná výhodnou dohodu.

Pokud by to tak bylo i v tomto případě a jeho záměry na vytvoření arabského NATO je jen kartou v takové hře, potom by měla následovat nějaká nabídka. Kéž by. Mám však obavu že na Peršany je to příliš průhledné a že na hru nepřistoupí. Což by nás mohlo přivést zpět ke scénáři číslo jedna.

-----------------

Fandím Trumpovi v mnohém co dělá, stejně jako fandím státu Izrael. Přál bych si však, aby se obě země spřáhly raději s Iránem a zatlačily na Saudy, než obráceně. Úplně nejlepší by ale asi pro svět bylo, kdyby Spojené státy už nedělaly raději vůbec nic.

-----------------

(zdroj obrázků: Bible online)

Autor: Oto Jurnečka | neděle 29.7.2018 22:02 | karma článku: 33.39 | přečteno: 1089x

Další články blogera

Oto Jurnečka

Nezaslouží si zabití křesťané alespoň jednu organizaci?

Nedávno jsem poslouchal v Českém rozhlase rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem federace židovských obcí. Hovořil mimo jiné o Červené středě, bohulibé akci, na které se organizačně spolupodílel. A já musím říct, že mě naštval.

23.12.2020 v 15:09 | Karma článku: 32.47 | Přečteno: 806 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já ty konspirační weby fakt nechci číst, ale když oni na ČT žádnou analýzu nedělají

Média se tváří že je hotovo, lidé žijící v alternativní bublině zase vidí Donalda Trumpa jako jasného vítěze. Jaká je situace v této chvíli reálně? Jaké má Trump možnosti?

12.11.2020 v 15:09 | Karma článku: 39.68 | Přečteno: 1724 | Diskuse

Oto Jurnečka

Volby už jedině s palcem od inkoustu

Donald volby prohrál a nic s tím už neudělá. Stalo se jak řekla výkonná ředitelka YouTube Susan Wojcicki: „Druhou situaci Trump už nedopustíme“. A nedopustili. Trumpetisti si to měli ohlídat, no neohlídali a za chyby se platí.

5.11.2020 v 19:43 | Karma článku: 39.11 | Přečteno: 1307 | Diskuse

Oto Jurnečka

Prezident Harris

V momentě kdy si Joe (hidden) Biden vybral jako svoji viceprezidentku Kamalu Harris, jsem si řekl, že šlo od demokratické strany o geniální byť riskantní tah.

16.9.2020 v 17:03 | Karma článku: 28.23 | Přečteno: 822 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Bajnar

Akce Navalnyj

V Moskvě a několika dalších ruských městech včera proběhly úřady nepovolené protivládní demonstrace na podporu Alexeje Navalného.

24.1.2021 v 9:10 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 362 | Diskuse

Karel Wágner

Klíč k záchraně skomírající ekonomiky?

Jihovýchodní Asie dlouhodobě patří k dynamicky se rozvíjejícím regionům světové ekonomiky. Většina krajin Jihovýchodní Asie, včetně Indonésie, se však potýká, stejně jako Evropa, s pandemií.

24.1.2021 v 9:09 | Karma článku: 6.41 | Přečteno: 127 | Diskuse

Přemysl Čech

Čechův nekroblog - LARRY KING (18.11.1933 – 23.1.2021

A zase ta zpráva smutná, co černým písmem agentura vyťukává. A tentokrát obzvláště smutný. Ve věku 87 let odešel do moderátorského nebe člověk, který se stall synonymem pro legendu moderování

24.1.2021 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Jaroslav Herda

Covid ve svobodě slova

Když důsledky hlouposti a bezohlené nezodpovědnosti nevedou k poučení a pozitivní změně, zbývá už jen naděje, že i z nepoučitelnosti může jednou vzejít poučení.

24.1.2021 v 8:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 83 |

Marek Imrýšek

A co takhle nalít si čisté Bečvy, přátelé?

Když nastala ekologická havárie, při které zahynulo přes čtyřicet tun ryb v Bečvě, domníval jsem se, že žiju ve spravedlivém a právním státě, který takovéto svinstvo vyšetří "padni komu padni"... Teď už si to bohužel nemyslím...

24.1.2021 v 8:19 | Karma článku: 23.17 | Přečteno: 430 | Diskuse
Počet článků 127 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2986

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.
 


Na facebooku:

Nevolime proimigracni politiky

Najdete na iDNES.cz