Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Homeland - propagandistický seriál, nebo odraz reality?

22. 02. 2017 20:52:30
Rád bych dnes napsal takovou malou recenzi produkce, která se mi jeví jako vyčnívající nad běžný průměr. Hodnotící ovšem nikoliv uměleckou stránku díla, ale předmět mého zájmu, tedy jeho propagandistický efekt.

------------------------

Obvykle lamentuji, že veškerá filmová produkce má jako svůj hlavní cíl propagandu. A většinou tomu tak skutečně je. Protože kdyby tomu tak nebylo a tento propagandistický potenciál by nebyl rozpoznán, nikdy by toto odvětví nezažilo takový boom. Herci by byli nadále chudí a nikoho by ani nenapadlo, řadit je mezi elitu.

Občas se ovšem i v té nejpočetněji zastoupené, americké produkci, objeví výjimka. Dílko, které se vymyká. Nesnaží se příliš sugerovat nějaké své interpretace světa, ale reflektuje ho takový jaký je. Já osobně jsem takto vnímal tři seriálové „kultovky“.

• První z nich je „House of Card“ („Domek z karet“), který bez skrupulí odhaluje svět vrcholné politiky, aniž by komukoli stranil. Nevidíme zde klasické rozdělení na hodné demokraty a hanebné republikány. Svině jsou tam, tak nějak všichni. :)

• Druhý se jmenuje „Americans“ („Takoví normální Američané“), a je o sovětských špionech v letech studené války, dlouhodobě žijících v USA, kde se vydávají za typickou středostavovou rodinu, kdy ani jejich děti netuší, že rodiče jsou rodilí Rusové. Tento seriál je osvěžující v tom, že tito špioni nejsou líčeni jako darebáci a Američané jako klaďasové. Není to ani obráceně. Všechny postavy jsou prostě vícerozměrné bytosti, snažící se o to nejlepší v rámci toho čemu věří. Což je činí uvěřitelnými.

• Třetím takovým seriálem byl „Homeland“ („Ve jménu vlasti“). Bipolární poruchou trpící hrdinka, pracující jako operativec CIA, v epizodách svých mánií obdařena schopností nekonvenčního uvažování, díky kterému řeší kalamitní situace, hrozby teroristických útoků i nepřátelská spiknutí. A stejně jako dvě předchozí díla ani toto nejevilo charakteristické znaky ovlivňování názoru diváka a brainwashingu. Prostě Arabové usilující o svoje zájmy a Američané zase o svoje. Žádné klasické rozdělení na dobré a zlé, respektive dobro i zlo se prolíná všemi zúčastněnými a divák tak může pochopit (ne s nimi nutně souhlasit) pohnutky každého z nich.

Tak to bylo alespoň prvních několik sezón. Nyní začala řada již šestá a bohužel se zdá, že byl rozpoznán propagandistický potenciál tohoto úspěšného kusu. Ne že by to bylo děláno hloupě jako v jiných počinech, kde přesně víme, jakou rasu a sexuální orientaci bude mít klaďas a jakou záporák, nebo kde je vyšetřovací tým pěkně správně rasově a genderově vyvážen. To ne, přece jen tento seriál má svoji úroveň. Ale hned od prvního dílu poslední série na můj vycvičený nos udeřil jakýsi agitační zápach. Hlavní hrdinka Carrie Mathison již není agentkou, je zřejmě znechucena z praktik CIA a místo toho se vrhla do víru dobra, i v USA páchaného neziskovými organizacemi, jejichž propagace je jedním z oněch zápachů, které se ze serilu nyní linou. Ta, pro kterou pracuje Carrie, se zabývá obhajobou muslimů, kteří jsou samozřejmě neprávem obviňováni, neb americká společnost se stala islamofobní a trpí předsudky.

Příběh je až bizarní v tom, jaké nasazení Carrie věnuje americko-nigerijsko-muslimskému teenagerovi, který koketuje s islámským fundamentalismem. Vytváří nenávistná videa, stýká se s podivnými lidmi a tak na sebe logicky strhne pozornost amerických tajných služeb. Carrie ale vycítí, že hoch má v jádru dobré srdce a to co dělá je snad jen klukovina chlapce, který je nepřátelskou společností zahnán do kouta. Dokonce i když dojde k teroristickému útoku, kdy vše ukazuje na tohoto mladíka, Carrie má největší starost o něj, jeho práva a stav jeho rodiny.

Série se teprve rozjíždí, ale divák samozřejmě tuší, že Carriiny instinkty budou opět správné a hoch se nakonec ukáže jako nevinný. Vše na něj nejspíš hodily tajné služby a kdo ví, jestli ne nějací pravicoví, konzervativně-tradicionalističtí nacionalisté. Ale to předbíhám, doufám že tak daleko tvůrci nezajdou.

Každopádně na seriálu jsou ještě dva zajímavé aspekty, týkající se toho o čem píšu.

Asi ne každému je známo jméno „Alex Jones“ a jeho web a youtube kanál „InfoWars“, který je zaměřen právě silně konzervativně. Frčí do jisté míry i na konspiračních teoriích a jde prostě o člověka, který propaguje názory blízké Tea-party, Donalda Trumpa, nebo právo na nošení zbraní a podobně. Prostě: „Ameriku jaká bývávala“. Na youtube kanálu tohoto muže jsou stovky nebo tisíce videí, má 2 miliony odběratelů a tvrdí o sobě, že mu Donald Trump po zvolení osobně zavolal a poděkoval.

Alex Jones má charakteristický projev. Má hluboký, chraplavý a drsný hlas, díky kterému si ho nelze s nikým splést. A proč o něm píšu? Protože v nové sérii Homelandu vystupuje takový člověk, který má stejně zaměřenou TV stanici, nebo youtube kanál, říká ty samé věci, stejným hlasem, stejnou dikcí jako Alex, jen je to celé taková divná parodie. Až moc z toho čouhá snaha vykreslit tuto postavu jako nesympatickou a tuším, že se v dalších dílech ukáže, že i do něčeho zlého namočenou. Tímto kouskem si to u mě tedy polepili. Opravdu nemám rád, když umění plní politické zadání a vyřizuje si účty s názorovými oponenty.

A ten poslední aspekt? Tento seriál vždy poměrně dobře a až podivuhodně zasvěceně zohledňoval skutečné události. Skoro jakoby tvůrci nebyli jen jacísi scénáristé. Zkrátka vždy byli v obraze a leckdy to působilo, jakoby dokonce skutečné události v ději předjímali. V této poslední řadě je prezidentkou žena. Nemohu si pomoci, ale zdá se mi, že zde se tvůrci přepočítali, když vsadili na vítězství Hillary, kterou podle mého názoru má „madam prezident“ znázorňovat. Je samozřejmě kladná, chce mír, ale zlé staré struktury, zlomyslné postavy, tolik připomínající Trumpovy podporovatele, jí hází klacky pod nohy. Ona taková Hillary samozřejmě nikdy nebyla a není, ovšem taková je tvář, kterou jí měl Hollywood nasadit. Snad aby lidé věděli, komu připsat vinu v případě neúspěchů první ženy prezidentky.

Leč Hollywood míní, pán Bůh mění. První žena v Bílém domě dosud neusedla a seriál Homeland jede poprvé tak trochu mimo linii reality. Ale to vůbec nevadí. Podívaná je to stále kvalitní, a když si člověk zapne v hlavě patřičné filtry, skvěle si jí užije.

------------------------

article_photo

------------------------

Update: Zahrnutí postavy Alexe Jonese do děje, je potvrzeno i ze zahraničních zdrojů. Otázka je, čím je Alex tak nebezpečný, že je třeba si s ním vyřizovat účty skrze nástroj z nejúčinnějších - tedy skrze filmovou produkci.

------------------------

Autor: Oto Jurnečka | středa 22.2.2017 20:52 | karma článku: 26.67 | přečteno: 1243x

Další články blogera

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy, pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 45.21 | Přečteno: 4312 | Diskuse

Oto Jurnečka

Těžké hledání antiimigračního prezidentského kandidáta

Koho mohou volit a jaké mají možnosti lidé, pro které je rozhodujícím kriteriem odpor k imigraci? Do nedávna to bylo jasné. Nyní, zdá se, téměř beznadějné.

3.11.2017 v 14:17 | Karma článku: 37.84 | Přečteno: 1474 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 1449 | Diskuse

Oto Jurnečka

Kam poplujeme pod pirátskou vlajkou?

Střetl jsem se zajímavým fenoménem. Lidé, kritičtí k systému, lidé, které znám a vím, jaké mají názory, se chystají volit Piráty. Na tom by nebylo nic špatného ani divného.

8.10.2017 v 15:50 | Karma článku: 40.42 | Přečteno: 2638 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Zpověď až na samotnou dřeň.

Vrcholový fotbal je dnes, pokud se týmu daří i v Evropských pohárech, zlaté prasátko. Tomu odpovídají i milionové odměny za účast v pohárech. Hráči na to v mnoha případech nejsou připraveni a je snadné překročit hranici.

24.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 292 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Pro koho jsou víceletá gymnázia?

Příslušné instituce se stále častěji zamýšlejí nad samou podstatou víceletých gymnázií. Masivní odchod chytrých dětí ze základních škol, „kastování“ dětí, zhoršující se výsledky – to vše vyvolává diskuse.

24.11.2017 v 19:11 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 628 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Nahustit pneumatiky v Ústí nad Labem? Úkol téměř nadlidský!

Možná to znáte sami. Máte malý problém a myslíte si, že to rychle vyřešíte. Ale ono se to prostě nějak zadrhne, nebo co. A jak z toho pak ven?! Tak tohle potkalo mého přítele s kompresorem v Ústí nad Labem...

24.11.2017 v 19:02 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 369 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K masakru na Sinaji

O hrůzostrašném teroristickém útoku v sinajském městě Bir Al Abd jsem se dozvěděl za zvláštních okolností. Přišel k nám po vyučování desetiletý vnuk Tom, s nímž už léta jezdíme do Egypta na dovolenou.

24.11.2017 v 18:23 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 514 | Diskuse

Alena Kulhavá

Co je úplným odevzdáním se smrti na konci života? Jaký vztah to má se smyslem lidské

existence? Jde to vůbec dohromady? Co můžeme vědět o tom, co je po smrti a co jsou jen různé koncepce? Jak se můžete dotknout vlastní připoutanosti a vztahu ke smrti? I nečekanost smrti podporuje dobrý život. Jak?

24.11.2017 v 17:55 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 224 |
Počet článků 86 Celková karma 36.67 Průměrná čtenost 2687

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.
 


Na facebooku:

Nevolime proimigracni politikyNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.