Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podepisujete petici? To jste měli, kluci a holky, jít raději volit!

27. 06. 2016 18:14:42
Británie. Prý nejstarší demokracie světa. Demokracii tam mají údajně snad už v samotném genomu. Může být. Tedy přesně řečeno, nejspíš bylo. Teď je ale k vidění jiný obrázek.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Již přes 3 miliony podpisů je pod peticí za opakování referenda, hlásá nepřetržitě titulek na ČT24. Proč? Je to snad nějaká důležitá informace?

Pro odchod z EU bylo 17,4 milionu voličů. Zůstat jich chtělo 16,1 milionu voličů. Takže z těch 16,1 milionu voličů, kteří byli přehlasováni, je více než 3 miliony těch, kteří výsledek odmítají akceptovat a chtěli by referendum opakovat. Prý se při kampani lhalo. No, to potom opakujme všechny volby do všech parlamentů... :) Kdepak kdo je svéprávný, má možnost si informace vyhledat. Nehledě na to, že lhaly obě strany.

Představme si ale opačnou situaci. Vyhráli příznivci EU stejným poměrem a den po vyhlášení výsledků, by příznivci brexitu začali podepisovat petici, že chtějí referendum opakovat. Jestli pak by dole na obrazovce ČT24 běžel nepřetržitě titulek o tom, kolik již podepsalo lidí? Určitě ne. Pouze bychom se dozvěděli něco o tom, jak jsou ti brexitáři nedemokratičtí, neboť nejsou schopni respektovat výsledek.

Nebo nedávná situace v Rakousku. Kandidát zelených na prezidenta tam vyhrál o mnohem méně hlasů, než je ten 1,3 milionu v Británii. V Rakousku šlo o skutečně těsný výsledek. Rozdíl v řádu tisíců. A sepisují se snad petice, kde polovina nespokojených s výsledkem žádá opakovat volbu? Nikoliv. Pouze se řeší stížnosti na některé manipulace během voleb, což ale není nějaká zpupnost poražené strany, ale fakt, který byl v některých případech uznán i rakouskými soudy.

Jen jsem zíral, když jsem na sociálních sítích četl argumentaci zastánců opakování britského referenda. Prý pro odchod hlasovali venkovani, burani a staří, kteří jsou senilní a leckdy mají Alzheimera. Prý by bylo potřeba jim vzít volební právo, protože jich už se budoucnost netýká.

Pominu zcela očividný fakt, že ti, co mají stále plná ústa humanity, jsou vlastně sociopati, kteří by, v zájmu lepších zítřků, nejraději provedli eutanazii svým prarodičům, nebo je alespoň zbavili svéprávnosti. Jsou prostě takoví a je dobře že se projevili. Jak je to ale doopravdy? Opravdu za brexit mohou starci? Raději se podívejme na věkové složení účastníků referenda a na to jak volili.

Pro EU volilo:

75 procent voličů do 24 let – čili výrazná většina

46 procent voličů ve věku 24 až 49 let – čili méně než polovina

44 procent nad 50 let – čili opět méně než polovina

39 procent voličů nad 65 let – čili výrazná menšina

Takže ten dokola omílaný údaj, že sbohem EU, řekli senilní starci, je pouhopouhá lež, pokud tedy za senilní starce nepovažujeme již i skupinu lidí mezi 24 – 49 let, z které také většina hlasovala pro brexit.

--------------------------------------------------------------------

Poukazování na nižší vzdělání příznivců brexitu je rovněž nesmyslné. Inteligence lidí prostě nějak kopíruje Gaussovu křivku a z logiky věci tedy vyplývá, že nadprůměrně inteligentní bude pouhá menšina. Zbytek je průměrný a podprůměrný. Takoví tady na zemi prostě jsme. Znamená to, že takový člověk nemá svoje zájmy? Nebo že neumí rozpoznat co je pro něj dobré? Ale umí, jistěže to umí. Umí to dokonce lépe než leckterý městský intelektuál – teoretik. Však se podívejme například na to, kdo jako první uvěřil různým komunistickým utopiím a revolučním tezím o lepších zítřcích. Sedlák to nebyl, ten měl moc práce a obvykle jen chtěl, aby ho prostě nechali žít, jak je zvyklý.

Tak co s nimi s hlupáky – zastřelit? Ale budiž, mají-li dnes britští studentíci pocit, že jim sedlák, vidlák, venkovan a stařec zkazil budoucnost v EU, měli by být otevření, nemlžit a jasně vyjevit svá přání: „Chceme odebrat volební právo lidem ve věku nad X let a těm, co disponují hodnotou IQ pod X bodů“. To by alespoň bylo férové. Rozumí se samo sebou, že by si to museli prosadit před referendem, nikoliv se pokoušet měnit pravidla hry, když hra skončila a oni prohráli.

Ovšem ona sázka na mládí se nemusí vždy vyplatit. Není to tak dlouho, co si rakouští zelení prosadili možnost volit již od 16 let. Úvaha byla jasná – který teenager by nechtěl chránit přírodu a lidská práva navrch, že? Jenže byli to tihle šestnáctiletí, kteří tehdy dostali do parlamentu Jörga Haidera. :)

--------------------------------------------------------------------

Někteří lidé mi dnes s úzkostí říkají, že se obávají, že to eurounionisté zase nějak skoulí, že najdou nějakou skulinu jak referendum opakovat, případně že vyvolají nové referendum o návratu do EU (polský návrh), či že prostě využijí stávající právní úpravy, která umožňuje referendum ignorovat a rozhodnout hlasováním v parlamentu. Já se toho nebojím. Domnívám se, že pokud by sáhli k takovéto metodě, byl by to ještě větší hřebík do rakve Evropské unie, než je ten, který zatloukla před několika dny Velká Británie. To už by nebylo jako opakovaná referenda ve Francii a Nizozemí ohledně Evropské ústavy. Tohle by byla taková rána, že už by jim nějaké řeči o demokracii nevěřil snad ani Pehe, Rouček, nebo Štětina.

---------------------------------------------------------------------------------------------

article_photo

Autor: Oto Jurnečka | pondělí 27.6.2016 18:14 | karma článku: 33.68 | přečteno: 957x

Další články blogera

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy, pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 45.21 | Přečteno: 4312 | Diskuse

Oto Jurnečka

Těžké hledání antiimigračního prezidentského kandidáta

Koho mohou volit a jaké mají možnosti lidé, pro které je rozhodujícím kriteriem odpor k imigraci? Do nedávna to bylo jasné. Nyní, zdá se, téměř beznadějné.

3.11.2017 v 14:17 | Karma článku: 37.84 | Přečteno: 1474 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 1449 | Diskuse

Oto Jurnečka

Kam poplujeme pod pirátskou vlajkou?

Střetl jsem se zajímavým fenoménem. Lidé, kritičtí k systému, lidé, které znám a vím, jaké mají názory, se chystají volit Piráty. Na tom by nebylo nic špatného ani divného.

8.10.2017 v 15:50 | Karma článku: 40.42 | Přečteno: 2638 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Zpověď až na samotnou dřeň.

Vrcholový fotbal je dnes, pokud se týmu daří i v Evropských pohárech, zlaté prasátko. Tomu odpovídají i milionové odměny za účast v pohárech. Hráči na to v mnoha případech nejsou připraveni a je snadné překročit hranici.

24.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 295 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Pro koho jsou víceletá gymnázia?

Příslušné instituce se stále častěji zamýšlejí nad samou podstatou víceletých gymnázií. Masivní odchod chytrých dětí ze základních škol, „kastování“ dětí, zhoršující se výsledky – to vše vyvolává diskuse.

24.11.2017 v 19:11 | Karma článku: 19.71 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Nahustit pneumatiky v Ústí nad Labem? Úkol téměř nadlidský!

Možná to znáte sami. Máte malý problém a myslíte si, že to rychle vyřešíte. Ale ono se to prostě nějak zadrhne, nebo co. A jak z toho pak ven?! Tak tohle potkalo mého přítele s kompresorem v Ústí nad Labem...

24.11.2017 v 19:02 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 377 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K masakru na Sinaji

O hrůzostrašném teroristickém útoku v sinajském městě Bir Al Abd jsem se dozvěděl za zvláštních okolností. Přišel k nám po vyučování desetiletý vnuk Tom, s nímž už léta jezdíme do Egypta na dovolenou.

24.11.2017 v 18:23 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 519 | Diskuse

Alena Kulhavá

Co je úplným odevzdáním se smrti na konci života? Jaký vztah to má se smyslem lidské

existence? Jde to vůbec dohromady? Co můžeme vědět o tom, co je po smrti a co jsou jen různé koncepce? Jak se můžete dotknout vlastní připoutanosti a vztahu ke smrti? I nečekanost smrti podporuje dobrý život. Jak?

24.11.2017 v 17:55 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 228 |
Počet článků 86 Celková karma 36.67 Průměrná čtenost 2687

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.
 


Na facebooku:

Nevolime proimigracni politikyNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.