Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Homeland - propagandistický seriál, nebo odraz reality?

22. 02. 2017 20:52:30
Rád bych dnes napsal takovou malou recenzi produkce, která se mi jeví jako vyčnívající nad běžný průměr. Hodnotící ovšem nikoliv uměleckou stránku díla, ale předmět mého zájmu, tedy jeho propagandistický efekt.

------------------------

Obvykle lamentuji, že veškerá filmová produkce má jako svůj hlavní cíl propagandu. A většinou tomu tak skutečně je. Protože kdyby tomu tak nebylo a tento propagandistický potenciál by nebyl rozpoznán, nikdy by toto odvětví nezažilo takový boom. Herci by byli nadále chudí a nikoho by ani nenapadlo, řadit je mezi elitu.

Občas se ovšem i v té nejpočetněji zastoupené, americké produkci, objeví výjimka. Dílko, které se vymyká. Nesnaží se příliš sugerovat nějaké své interpretace světa, ale reflektuje ho takový jaký je. Já osobně jsem takto vnímal tři seriálové „kultovky“.

• První z nich je „House of Card“ („Domek z karet“), který bez skrupulí odhaluje svět vrcholné politiky, aniž by komukoli stranil. Nevidíme zde klasické rozdělení na hodné demokraty a hanebné republikány. Svině jsou tam, tak nějak všichni. :)

• Druhý se jmenuje „Americans“ („Takoví normální Američané“), a je o sovětských špionech v letech studené války, dlouhodobě žijících v USA, kde se vydávají za typickou středostavovou rodinu, kdy ani jejich děti netuší, že rodiče jsou rodilí Rusové. Tento seriál je osvěžující v tom, že tito špioni nejsou líčeni jako darebáci a Američané jako klaďasové. Není to ani obráceně. Všechny postavy jsou prostě vícerozměrné bytosti, snažící se o to nejlepší v rámci toho čemu věří. Což je činí uvěřitelnými.

• Třetím takovým seriálem byl „Homeland“ („Ve jménu vlasti“). Bipolární poruchou trpící hrdinka, pracující jako operativec CIA, v epizodách svých mánií obdařena schopností nekonvenčního uvažování, díky kterému řeší kalamitní situace, hrozby teroristických útoků i nepřátelská spiknutí. A stejně jako dvě předchozí díla ani toto nejevilo charakteristické znaky ovlivňování názoru diváka a brainwashingu. Prostě Arabové usilující o svoje zájmy a Američané zase o svoje. Žádné klasické rozdělení na dobré a zlé, respektive dobro i zlo se prolíná všemi zúčastněnými a divák tak může pochopit (ne s nimi nutně souhlasit) pohnutky každého z nich.

Tak to bylo alespoň prvních několik sezón. Nyní začala řada již šestá a bohužel se zdá, že byl rozpoznán propagandistický potenciál tohoto úspěšného kusu. Ne že by to bylo děláno hloupě jako v jiných počinech, kde přesně víme, jakou rasu a sexuální orientaci bude mít klaďas a jakou záporák, nebo kde je vyšetřovací tým pěkně správně rasově a genderově vyvážen. To ne, přece jen tento seriál má svoji úroveň. Ale hned od prvního dílu poslední série na můj vycvičený nos udeřil jakýsi agitační zápach. Hlavní hrdinka Carrie Mathison již není agentkou, je zřejmě znechucena z praktik CIA a místo toho se vrhla do víru dobra, i v USA páchaného neziskovými organizacemi, jejichž propagace je jedním z oněch zápachů, které se ze serilu nyní linou. Ta, pro kterou pracuje Carrie, se zabývá obhajobou muslimů, kteří jsou samozřejmě neprávem obviňováni, neb americká společnost se stala islamofobní a trpí předsudky.

Příběh je až bizarní v tom, jaké nasazení Carrie věnuje americko-nigerijsko-muslimskému teenagerovi, který koketuje s islámským fundamentalismem. Vytváří nenávistná videa, stýká se s podivnými lidmi a tak na sebe logicky strhne pozornost amerických tajných služeb. Carrie ale vycítí, že hoch má v jádru dobré srdce a to co dělá je snad jen klukovina chlapce, který je nepřátelskou společností zahnán do kouta. Dokonce i když dojde k teroristickému útoku, kdy vše ukazuje na tohoto mladíka, Carrie má největší starost o něj, jeho práva a stav jeho rodiny.

Série se teprve rozjíždí, ale divák samozřejmě tuší, že Carriiny instinkty budou opět správné a hoch se nakonec ukáže jako nevinný. Vše na něj nejspíš hodily tajné služby a kdo ví, jestli ne nějací pravicoví, konzervativně-tradicionalističtí nacionalisté. Ale to předbíhám, doufám že tak daleko tvůrci nezajdou.

Každopádně na seriálu jsou ještě dva zajímavé aspekty, týkající se toho o čem píšu.

Asi ne každému je známo jméno „Alex Jones“ a jeho web a youtube kanál „InfoWars“, který je zaměřen právě silně konzervativně. Frčí do jisté míry i na konspiračních teoriích a jde prostě o člověka, který propaguje názory blízké Tea-party, Donalda Trumpa, nebo právo na nošení zbraní a podobně. Prostě: „Ameriku jaká bývávala“. Na youtube kanálu tohoto muže jsou stovky nebo tisíce videí, má 2 miliony odběratelů a tvrdí o sobě, že mu Donald Trump po zvolení osobně zavolal a poděkoval.

Alex Jones má charakteristický projev. Má hluboký, chraplavý a drsný hlas, díky kterému si ho nelze s nikým splést. A proč o něm píšu? Protože v nové sérii Homelandu vystupuje takový člověk, který má stejně zaměřenou TV stanici, nebo youtube kanál, říká ty samé věci, stejným hlasem, stejnou dikcí jako Alex, jen je to celé taková divná parodie. Až moc z toho čouhá snaha vykreslit tuto postavu jako nesympatickou a tuším, že se v dalších dílech ukáže, že i do něčeho zlého namočenou. Tímto kouskem si to u mě tedy polepili. Opravdu nemám rád, když umění plní politické zadání a vyřizuje si účty s názorovými oponenty.

A ten poslední aspekt? Tento seriál vždy poměrně dobře a až podivuhodně zasvěceně zohledňoval skutečné události. Skoro jakoby tvůrci nebyli jen jacísi scénáristé. Zkrátka vždy byli v obraze a leckdy to působilo, jakoby dokonce skutečné události v ději předjímali. V této poslední řadě je prezidentkou žena. Nemohu si pomoci, ale zdá se mi, že zde se tvůrci přepočítali, když vsadili na vítězství Hillary, kterou podle mého názoru má „madam prezident“ znázorňovat. Je samozřejmě kladná, chce mír, ale zlé staré struktury, zlomyslné postavy, tolik připomínající Trumpovy podporovatele, jí hází klacky pod nohy. Ona taková Hillary samozřejmě nikdy nebyla a není, ovšem taková je tvář, kterou jí měl Hollywood nasadit. Snad aby lidé věděli, komu připsat vinu v případě neúspěchů první ženy prezidentky.

Leč Hollywood míní, pán Bůh mění. První žena v Bílém domě dosud neusedla a seriál Homeland jede poprvé tak trochu mimo linii reality. Ale to vůbec nevadí. Podívaná je to stále kvalitní, a když si člověk zapne v hlavě patřičné filtry, skvěle si jí užije.

------------------------

article_photo

------------------------

Update: Zahrnutí postavy Alexe Jonese do děje, je potvrzeno i ze zahraničních zdrojů. Otázka je, čím je Alex tak nebezpečný, že je třeba si s ním vyřizovat účty skrze nástroj z nejúčinnějších - tedy skrze filmovou produkci.

------------------------

Autor: Oto Jurnečka | středa 22.2.2017 20:52 | karma článku: 26.06 | přečteno: 1233x

Další články blogera

Oto Jurnečka

Pojďme navštívit Halíka

Nemyslel jsem že je to ještě možné, ale Tomáš Halík mě zase jednou něčím upoutal. Ve své řeči v rámci festivalu Smetanova Litomyšl, řekl zásadní a nevídanou věc, která by neměla uniknout pozornosti.

9.7.2017 v 15:02 | Karma článku: 44.10 | Přečteno: 3200 | Diskuse

Oto Jurnečka

Křesťanská strana u nás a v Polsku – malé srovnání

Již jsme si zvykli, že křesťanské strany v Německu schvalují adopce dětí homosexuály, odstraňování křížů z veřejných budov a zavádění výuky o Islámu do škol. Jejich „křesťanství“ je jen obal.

1.7.2017 v 20:24 | Karma článku: 37.24 | Přečteno: 1157 | Diskuse

Oto Jurnečka

WikiLeaks: Tajná zpráva o operaci Rychlé šípy

Toto je výtah tajné zprávy od velmistra Velikého orientu českého, k rukám velmistra obedience Grande Loge de France.

15.6.2017 v 12:34 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 911 | Diskuse

Oto Jurnečka

Vzdělanost nášho ľudu tak nějak roste, buducnosť je zářivá

Súdruzi a súdružky! Na našom výročnom zjazdě ku priležitosti oslav víťazstva demokracie, nyni zhodnotim vyhlidky našej spoločnosti pre nadchádzajúce roky.

10.6.2017 v 11:41 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 1061 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Radek Maleč

Šokující zpověď bezohledného řidiče.

Kámo, jak se ti líbí, když tě na silnici někdo vytlačí, nějak ohrozí nebo omezí? Každý mě někdy potkal, bezohledného řidiče :)

23.9.2017 v 10:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 173 | Diskuse

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 25.53 | Přečteno: 539 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 494 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 681 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 9.94 | Přečteno: 457 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2684

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.
 


Na facebooku:

Nevolime proimigracni politikyNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.